Polyamidy sú skupinou plastov, ktoré sú známe svojou pevnosťou, odolnosťou a pružnosťou. Sú využívané v rôznych odvetviach, vrátane textilného priemyslu, výroby plastových vlákien a káblov, ale aj v medicíne a kozmetike.
Polyamidy sú vyrobené z lineárnych polymérov, ktoré obsahujú amídové väzby v molekulách. Tieto väzby spôsobujú, že sa molekuly navzájom prepojia a vytvoria veľmi pevnú a odolnú štruktúru. Polyamidy majú tiež vysokú teplotnú odolnosť, čo znamená, že si zachovávajú svoje vlastnosti aj pri vyšších teplotách.
V textilnom priemysle sa polyamidy využívajú na výrobu syntetických vlákien, ktoré majú mnoho výhod oproti prirodzeným vláknam. Sú odolnejšie voči trhaniu, menej sa krčia a majú lepšie vlastnosti pri farbení. V kozmetike sa palyamidy využívajú na výrobu krémov, ktoré majú hydratačné a zvlhčujúce účinky na pokožku.
V medicíne sa polyamidy využívajú na výrobu chirurgických stehov a implantátov. Ich vysoká pevnosť a pružnosť zabezpečuje, že stehy sú spoľahlivé a implantáty vydržia dlhšie. Okrem toho, polyamidy majú tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú užitočné pri prevencii infekcií.
Polypropylén je termoplastický polymer, ktorý patrí medzi najpoužívanejšie plastové materiály na svete. Je to veľmi odolný a ľahký materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou teplotnou odolnosťou, chemickou odolnosťou a vodoodpudivými vlastnosťami.
Polypropylén sa vyrába zo základných monomerov, ktoré sa zlúčia do lineárneho polyméru. Tento proces je známy ako polymerizácia. Polypropylén sa vyrába v rôznych foriem, vrátane granulátov, filmov, vlákien a rúrok.
Polypropylén sa používa v mnohých odvetviach, vrátane automobilového priemyslu, potravinárskeho priemyslu, stavebníctva, elektroniky, textilného priemyslu a mnohých ďalších. Jeho vysoká teplotná odolnosť umožňuje jeho použitie v motoroch, kde môže odolávať vysokým teplotám. V potravinárskom priemysle sa používa na výrobu kontajnerov a obalov, pretože je bezpečný, ľahký a vodoodpudivý.
Polypropylén má tiež vynikajúce izolačné vlastnosti, čo znamená, že sa používa ako izolácia v kábloch a elektronických zariadeniach. V stavebníctve sa používa na výrobu rúrok a materiálov na izoláciu, pretože je odolný voči vlhkosti a chemikáliám.
V textilnom priemysle sa polypropylén využíva na výrobu rôznych materiálov, vrátane netkaných textílií a kobercov. Je to preto, že je mäkký, pružný a odolný voči poškodeniu.
Polyetylény sú jedny z najpoužívanejších termoplastov na svete. Sú to syntetické polyméry, ktoré sa vyrábajú z etylénu a môžu byť rôznych typov - vysokohustotný polyetylén (HDPE), nízkohustotný polyetylén (LDPE) a lineárny nízkohustotný polyetylén (LLDPE).
Polyetylény sú veľmi všestranný materiál s mnohými výhodami. Sú veľmi odolné voči poškodeniu, vodotesné a odolné voči chemikáliám, čo z nich robí ideálny materiál pre rôzne aplikácie. Sú tiež ľahké a môžu byť ľahko formované do rôznych foriem, vrátane filmov, rúrok a kontajnerov.
Vysokohustotný polyetylén (HDPE) má vyššiu hustotu a pevnosť ako nízkohustotný polyetylén (LDPE). HDPE sa často používa na výrobu kontajnerov, rúrok a iných predmetov, ktoré vyžadujú vyššiu pevnosť a odolnosť. LDPE sa používa na výrobu filmov a tašiek, pretože je pružnejší a mäkší.
Lineárny nízkohustotný polyetylén (LLDPE) je novší typ polyetylénov, ktorý sa vyznačuje vyššou pevnosťou a odolnosťou voči trhaniu ako LDPE, a je tiež menej pružný ako LDPE. LLDPE sa často používa na výrobu fólií, kontajnerov, obalov a rôznych foriem plastových výrobkov.
Polyetylény sa používajú v mnohých odvetviach, vrátane potravinárskeho priemyslu, automobilového priemyslu, stavebníctva, elektroniky a iných. Sú tiež bežne používané v domácnostiach na výrobu rôznych predmetov ako sú plastové tašky, obaly, fólie a rôzne nádoby.
Ethylén-propylén-dien-monomér (EPDM) je syntetický kaučukový materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči teplu, ozónu a UV žiareniu. EPDM je polymér získaný z etylénu, propylénu a dienov, ktoré sú v procese výroby kopolymérové. Tento materiál sa vyskytuje vo forme granulátov a je ľahko spracovateľný pomocou vstrekovania alebo extrúzie.
Materiály na báze EPDM sa často používajú v automobilovom priemysle, stavebníctve, priemysle obalov a iných odvetviach. V automobilovom priemysle sa používajú na tesnenie dverí, okien, strešných panelov a iných častí automobilov. V stavebníctve sa používajú na tesnenie okien, dverí a strešných krytín.
V priemysle obalov sa EPDM používa na výrobu tesniacich krytov, tesniacich kruhov a tesniacich pások. Materiály na báze EPDM sú tiež bežne používané v potravinárskom priemysle a v zdravotníctve na výrobu tesniacich prvkov a hadičiek, ktoré majú vysokú odolnosť voči vode, párám, kyselinám a zásadám.
EPDM je tiež známy svojou schopnosťou odolávať vysokým teplotám a teplotným zmenám. Vysoká odolnosť voči teplu robí z EPDM ideálny materiál pre výrobu tesniacich prvkov pre automobily a iné priemyselné aplikácie. Tento materiál je tiež schopný odolávať vysokému tlaku a opotrebeniu, čo robí z neho dlhotrvajúci materiál pre rôzne aplikácie.
NONOILEN je biodegradovateľný materiál, ktorý vzniká z derivátov rastlinných olejov. Tento materiál je známy svojou schopnosťou rozložiť sa v prírode bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Biodegradovateľné materiály, ako je NONOILEN, sú ideálne pre mnohé aplikácie, kde sa kladie dôraz na ochranu životného prostredia a udržateľnosť.
NONOILEN sa používa v mnohých odvetviach, vrátane automobilového priemyslu, potravinárskeho priemyslu a priemyslu obalov. V automobilovom priemysle sa používa na výrobu interiérových častí, ako sú napríklad palubné dosky a dvere. V potravinárskom priemysle sa NONOILEN používa na výrobu rôznych obalov, ako sú napríklad fólie na zabalenie potravín a nádobky na potraviny. V priemysle obalov sa NONOILEN používa na výrobu obalových materiálov, ktoré sa ľahko rozkladajú v prírode.
NONOILEN má vynikajúce mechanické vlastnosti a je odolný voči vode, olejom a chemikáliám. Tento materiál má tiež nízku hustotu, čo znamená, že je ľahký a zároveň má vysokú pevnosť. Vďaka svojej biodegradovateľnosti sa NONOILEN stáva ideálnym materiálom pre rôzne aplikácie, kde je dôležitá udržateľnosť a minimalizácia negatívneho vplyvu na životné prostredie.
Celkovo, NONOILEN je významným prínosom pre priemysel, ktorý sa zameriava na ochranu životného prostredia a udržateľnosť. Biodegradovateľné materiály, ako je NONOILEN, sú ideálne pre rôzne aplikácie, kde sa kladie dôraz na minimalizáciu negatívneho vplyvu na životné prostredie a na zvyšovanie udržateľnosti.
Nastavenia prístupnosti
Ak máte problémy so zobrazením našej webovej stránky, použite nižšie uvedené nastavenia pre lepšiu dostupnosť